Ga naar de hoofdcontent
Logo Concertgebouw Brugge
Logo Concertgebouw Brugge

Nieuwe stappen én fondsen voor innovatieve gebouwschil

Nieuwe stappen én fondsen voor innovatieve gebouwschil
©Lynn Delbeecke

De voorbije maanden zetten we opnieuw succesvolle stappen in het ambitieuze plan om onze gebouwschil te vernieuwen. Zo concretiseren we het voornemen om de gevelpannen te vervangen door een gebouwschil die zonne-energie kan opwekken én die tegelijk de oorspronkelijke aanblik van ons iconische gebouw zo veel mogelijk benadert. Onze marktvraag kon op grote interesse rekenen uit nationale en internationale hoek. We kregen bovendien de formele toezegging van de nodige fondsen vanuit de Stad Brugge en Vlaanderen. Ook subsidievragen voor innovatie- en Europese middelen werden positief beoordeeld.

Een beknopte tijdslijn van de voorbije en volgende stappen:


Het plan: innovatie & living lab

Medio 2023 bleek de gebouwschil van Concertgebouw Brugge aan vernieuwing toe. I.s.m. de Stad Brugge, Vlaanderen en Vlaio nam het Concertgebouw het initiatief om de komende jaren een nieuwe gebouwschil te realiseren met Building Integrated Photovoltaics (BIPV) of ingebouwde zonne-energetische cellen. Ook de isolatie van het gebouw zou meteen geoptimaliseerd en verduurzaamd worden.

Grote (internationale) interesse voor marktvraag

De marktvraag die we eind oktober 2024 voor deze innovatieopdracht uitschreven, kon rekenen op grote interesse. Niet minder dan 35 unieke nationale en internationale bedrijven bundelden krachten en kennis in diverse partnerschappen. Eind april 2025 ontvingen vier geselecteerde consortia het bestek met de vraag een offerte in te dienen.

Succesvolle subsidieaanvragen

In het voorjaar van 2025 kregen we de toezegging voor een deel van de nodige fondsen vanuit de Stad Brugge en Vlaanderen en werden ook subsidievragen voor innovatie- en Europese middelen positief beoordeeld. Zo mogen we rekenen op de steun en expertise van het Programma Innovatieve Overheidsopdrachten (PIO) en Europese middelen (EFRO) die gereserveerd worden voor innovatieve pilootprojecten die zorgen voor een versnelde verhoging van het aandeel hernieuwbare energie in Vlaanderen.

En hierna?

Begin 2026 krijgen in principe twee consortia de opdracht een innovatietraject te doorlopen met als doel tot een optimaal ontwerp van de gebouwschil te komen, rekening houdend met technische, financiële en esthetische voorwaarden. Als alles volgens plan verloopt, zal het consortium met het best beoordeelde ontwerp in het voorjaar van 2027 de uiteindelijke opdracht toegekend krijgen.

 

 
Deel dit nieuwsbericht